Friday, January 08, 2010

Den 13 - Koh Lanta na motorke

Na tento den mame naplanovane objavovanie ostrova na motorke. Avsak, ked sa rano zobudime, prsi.....a prsi.... a na obed este stale prsi.... takze travime cas robenim nicoho a vsetkeho na verande u Novotnych. Na takuto podivanu sa pridu juknut aj miestne opice.

O jednej to uz nevydrzim a prinutim grupu vyrazit na motorkach aj za mierneho dazda. Cestou zhodime este spinave pradlo v pradelne, kde nam ho za 40 batov na kilo vyperu a vyzehlia 8-)))

Prva zastavka je v zahrade orchidei. Nieco pre nasu mamku. Vonaju a vyzeraju vsetky kvietky nadherne, ale aj napriek tomu sa chlapcom najviac paci lupa, ktoru sme vyfasovali na obzerani miniaturnych niekolkomilimetrovych okvetnych listkov, s ktorou robia....somariny. Hned vedla je "zoo" motylov. Posedavaju na kvietkoch, na narezanych bananoch, a aj na mojom cervenom prsiplasti na batoh (hluuupe, si mysleli ze to je kvietok).

Oproti ponukaju trek na slonoch, ale pri pohlade na nenormalne vychudnuteho slona (prepadnuta koza na hlave) priviazaneho nohou o strom ako s viditelnymi tazkostami prezuva listky z kukurice, tuto aktivitu vynechavame a pokracujeme krizom cez ostrov. Cast cesty je cela zaplavena hnedym blatom, preto spomalujeme na minimum (a aj tak sa smykame). Na vychodnej strane ostrovu Koh Lanta je stare centrum (old town). Krasne malicke mestecko ma sarm. Ulicu zdobia cervene cinske lampiony (za davnych cias tu mala Cina velky vplyv). Niektore z drevenych domov postavenych ciastocne na pevnine, ciastocne na mole, su este povodne, vyse 100 rokov stare. V Hammock house predavaju najkrajsie hojdacie siete, ake som zatial videla. Pletene, farebne, makke na dotyk aj na lah 8-) Aj cena odpoveda kvalite. Ze vraj to cele vymyslel jeden svajciar, ktory vyrobou tychto sieti zamestnal jeden miestny kmen, ktory zhodou okolnosti prisiel o ich povodny styl zivota (nepamatam ci im vyrubali les, alebo daco im znicili) a zostali bez prace a obzivy. Kedze vedeli pliest rybarske siete, svajciar to vyuzil a predajom hojdacich sieti sa teraz zivia.

Vo vedlajsej restike si dame sweet&sour rybicku na thajsky sposob, tuniakovy salatik, krevetky s bazalkou, nudle a samozrejme cerstvy kokos. Pokracujeme na motorkach dalej na juh okolo dedinky morskych ciganov. Ti, zijuci na mori, maju stare bambusove domceky s bananovymi strechami. Od thajskych domcekov sa lisia len tym, ze okolo je strasny bordel, a vela kohutov a sliepok (aj male kuriatka), a vsetci sedia na verandach a maju pohodu. Ti, ktori mali domy na plazi, mali stastie v nestasti. Aspon to tak vyzera, ze po poslednej tsunami (vsade su tabule upozornujuce nas na nebezpecesnstvo a zaplavovu zonu) im zmietlo domy a vlada im (ako vsade na svete) postavila krasne murovane domy (v takych neziju ani thajci). Takze cigani sa maju vsade rovnako.

Podla navadzacich tabul sa chceme dostat na najjuznejsi cip ostrovu, ale dostaneme sa do resortu, ktory je nakoniec celkom zaujimavy. Maju tu niekolko rozpravkovych drevenych domcekov postavenych v korunach stromov, potom zopar kamennych a jaskynnych domov (vyzeraju velmi komfi) a blizsie k plazi je niekolko lodnych domov (na susi). Pod stromami najdeme aj momentalne nefunkcnu jakuzzi a strasne vela roznych soch zvierat v nadzivotnej velkosti (nasli sme orla, tigra, dobermana, bociana, cajku, zirafu, slona.....). Medzi nimi jeden zivy makak priviazany o strom uz nie je atrakciou. Na plazi maju aj bazenik, barik, a na vode mini dreveny domcek pre novomanzelov (tak pisu). Fotime, fotime, az kym nas majitel nezchladi, ze kym si nedame nejaky drink, fotit nemozeme. Nalievame sa teda umelych dzusom (v thajsku, kde je tolko vyborneho cerstveho ovocia, sme na taky dzus uz nezvyknuty) za dvojnasobok beznej ceny.

Windguru hlasi, ze ma k veceru zacat opat prsat, balime a vraciame sa k nasim bungalovom. Po ceste si nemozem nechat ujst obchodik so striebornymi sperkami, s ktorych su nakoniec sperky z musiel, a kupujes si pre mna suvenyr 8-)

Vecer mam zjednavaciu naladu. Vyuzijeme to na miestnom trhu s oblecenim. Moje sluzby vyuzije pri nakupoch cela posadka 8-)

No comments: