Den 6
Na ranajky nam zostal len toastovy chlebik a syr, ktory sme cele dni vozili v aute. Snad sa z toho nepos****me.
Knysna je mestecko pri morskej lagune. Vchod do laguny je ohraniceny utesmi a je velmi uzky preto je to jeden z najnebezbecnejsich usekov pre lode. Vola sa to tu Heads. Ideme sa tam pozriet, z jednej strany utesu vidime jaskyne na druhej strane a dole v plytkej vode sa krci kopec deti. Az z kaviarne dole pod utesmi je vidiet, ze deti zbieraju musle a ustrice, ktorym sa v tejto oblasti velmi dari a dokonca ich to aj chovaju. Po prechadzke po kamenistom pobrezi pokracujeme dalej.
Po ceste (cela nasa dovolenkova trasa vedie po pobrezi zo zapadu na vychod a naspat) su nejake zname zahrady Garden of Eden, tak sa na chvilocku zastavime a za malu uplatu nas pustia obzriet si velike stromy (rastie im tu divoka hruska a broskyna, mega velky gumovnik - gum tree, stinkwood a yellowood), papradie (fern) a praslicku. Nic neobvykle, by som si pomyslela (uz sme podobnu faunu zazili aj na Zealande), len uprostred suchej buse na jednej strane a piesku a mora na druhej, je tento pozostatok byvaleho pralesu predsa len zvlastnostou.
V Plettenberg Bay, v zalive, nam doporucia jednu restauraciu (Moby Dick's), preto tu prechadzek po krasne hladkom piesku na plazi Central Beach, zakotvime. V tomto zalive je o poznanie teplejsia voda, ako sme zatial zazili. Je to tym, ze uz sme pri inom oceane. Na skalach pri vode rastu krasne farebne kvietky a posedavaju rybari. Jediny rusivy element na celej plazi su vyplavene meduzy (a na konci plazi skaredy komunisticky vyzerajuci hotel, ktory sa vsak da pri troske snahy prehliadat). V Moby Dick's okrem nas zakotvila aj banda seniornych holandanov, tak aspon mame o srandu postarane. Strecha je tu riesena velmi zaujimavo.... na tramoch su pozapichovane prazdne flase rozneho druhu alkoholu. Kym neprsi, tak je to ok. Predjedlom su samozrejme ustrice a obedom fajne musle. Cerstve to chuti inak!
Schadzame po R102 na cesticku Nature Valley cez hory. Je to znama cesta cez krasnu prirodu a este krajsimi vyhladmi. Prichadzame k narodnemu parku Tsisikamma, kde je camp a vyznacenych zopar tur lesom. Bohuzial nestihame vsetko a preto vyberame len kratku turu plazou. Tam riadne fuci a piesok nam robi pieskovy peeling. Priliv vytvoril uzke ramno krizom plazou, ktore musime prebrotit, aby sme sa dostali dalej…. Prechadzky plazou ma nikdy neprestanu bavit.
Zajtrajsi plan je navstivit sloni park, preto sa ubytuvavame v jeho blizkosti na citronovej farme Homestead u tety Magdy – to je majitelka, ktora sa o nas dva dni bude starat ako o vlastne deti. Cela farma je vysperkovana kvetmi, stromami, kaktusmi a palmami (s tym sperkovanim to Magda predsa len trosku prehnala pri vysivani kvietkovych obalov na toaletne papiere v kupelniJ). V centre medzi domcekmi, ktore prenajima, je obrovsky strom Jacaranda, ktory prave kvitne na fialovo a lupienkami nam do rana zasype auto. Je to ako oaza v strede puste…. Magda nam poradi si zaskocit na veceru do restauracie Lenmore, kde si Duri pochuti na antilopiom carpacciiu.